herb bp J MazuraW tym roku duszpasterskim Kościół w Polsce ponownie podejmuje refleksję nad trzecią Osobą Trójcy Świętej. Towarzyszy mu hasło: W mocy Bożego Ducha. Rozważania te mają nas prowadzić do pogłębionej modlitwy, a pogłębiona modlitwa do życia w Duchu Świętym i chrześcijańskiego świadectwa.

Duch Święty został nam już raz dany w sakramentach chrztu i bierzmowania, ale mamy Go nieustannie na nowo przyjmować. Jego dziełem jest uświęcenie – nasza osobista świętość. Bez osobistej świętości nie będziemy świadkami Jezusa Chrystusa i nie będziemy mogli znaleźć się w niebie.

Także i dzisiaj Duch Święty kontynuuje działanie z mocą w Kościele, tzn. w nas ochrzczonych, a Jego owoce obfitują w takiej mierze, w jakiej jesteśmy gotowi otworzyć się na Jego odnawiającą siłę. Trwając w Duchu Świętym i dając się Mu prowadzić, jako chrześcijanie będziemy przynosić owoce. Tymi owocami jak uczy nas św. Paweł jest miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie (Ga 5, 22-23).

Duch Święty kieruje nas ku innym, czyniąc nas misjonarzami miłości Boga. Mamy wyjść do najbliższych i aż po krańce ziemi z misją dzielenia się Chrystusem i naszą wiarą. Mamy odkryć misyjną naturę Kościoła i odnaleźć nasze miejsce w misyjnym dziele Kościoła. Podstawowym miejscem ewangelizacji jest rodzina. To na rodzicach spoczywa odpowiedzialność za przekazywanie wiary w kręgu rodziny. Jesteśmy świadkami, że nastąpiło duże osłabienie lub wręcz zaprzestanie przekazywania wiary, a w niektórych rodzinach formowania w duchu wiary.

Jak nauczał św. Jan Paweł II: „Nadzieją Kościoła jest rodzina ewangelizująca samą siebie, własne otoczenie i całe społeczeństwo. Przyszłość ewangelizacji zależy wręcz w dużej mierze od rodziny” (Familiaris consortio, 52.). Jest to prawdziwe do tego stopnia, iż można powiedzieć, że dzisiaj w dziele ewangelizacji nastał wyjątkowy czas rodziny. 

Świadectwo życia Duchem Świętym nie musi objawiać się w jakichś nadzwyczajnych zdarzeniach, ale w całkiem zwyczajnym dniu powszednim: w pomocy potrzebującemu, wierności małżeńskiej, w chwili prób i doświadczeń, w cierpliwości niezbędnej w cierpieniu, w stałości cechującej wiarę, w niewzruszonej nadziei pokładanej w obietnicach Bożych oraz w miłości bliźniego. Rodzice przez swój przykład i słowo mają wpływ na życie wiarą swoich dzieci, na ich relację z Bogiem.

Mam nadzieję, że tematyka proponowanych spotkań jeszcze bardziej obudzi w nas świadomość odpowiedzialności za przekaz wiary w waszych rodzinach oraz potrzebę stałej troski o rozwój życia religijnego, a szczególnie wspólnej modlitwy. Zachęcajcie siebie nawzajem do takiego spojrzenia na swoje życie, aby nie zabrakło w nim wartości duchowych: wspólnej modlitwy, wspólnego czytania Pisma Świętego w rodzinie, praktykowania życia sakramentalnego, czynów miłosierdzia.

Przyjaźń z Bogiem i więź z Kościołem katolickim to pewna gwarancja waszego szczęścia i szczęścia waszych dzieci. Nie bójcie się trwać razem na modlitwie i rozmawiać o Bogu. „A jeśli nie możecie już rozmawiać z waszymi dziećmi o Panu Bogu, to rozmawiajcie z Panem Bogiem o waszych dzieciach”, jak uczył nas św. Franciszek Salezy.

Niech te spotkania, rozpoczynając od stycznia 2019 roku, odbywają się przynajmniej raz w miesiącu i w dogodnym dla was czasie. Trwajcie razem na modlitwie i rozmawiajcie na tematy religijne. Zadbajcie również o modlitwę małżeńską, rodzinną, ponieważ wspólna modlitwa scala małżeństwo i scala rodzinę. Niech te spotkania będą dla Was wspaniałą okazję do bycia razem i blisko siebie, do rozmowy na temat Boga, wiary, mojego miejsca i zaangażowania się w Kościele, mojej odpowiedzialności za przekazywanie wiary, za zbawienie drugiego człowieka.

Nie pozwólcie odebrać sobie radości ze wspólnych spotkań w gronie rodziny. Tegoroczne tematy spotkań modlitewno-ewangelizacyjnych są poświęcone Osobie Ducha Świętego i Jego owocom. W obecnych czasach istnieje również szczególna potrzeba nieustannego przypominania rodzinie jej powołania i misji w Kościele. Dlatego też wszystkie spotkania dotyczą również odpowiedzialności rodziców za przekazywanie wiary swoim dzieciom. 

Z serca dziękuję Dyrektorowi Ks. Kan. Jackowi Uchanowi i pracownikom Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego oraz wszystkim, którzy podjęli trud przygotowania tych spotkań modlitewno-ewangelizacyjnych. Zapewniam o moich modlitwach w intencjach Waszych rodzin, a na owocne przeżywanie tych spotkań wszystkim z serca błogosławię: w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. 

+ Bp Jerzy Mazur SVD
Biskup Ełcki

Wizyt:

DziśDziś104
TydzieńTydzień904
OgółemOgółem872602