fotoW Raczkach niedaleko Suwałk zakończyły się uroczystości dożynkowe diecezji ełckiej. Z tej okazji Mszy Świętej przewodniczył biskup ełcki Jerzy Mazur wraz z biskupem pomocniczym Romualdem Kamińskim i wieloma kapłanami.

fotoDziękujmy dziś Bogu za opiekę, troskę, że doprowadził nas do czasu żniw. Dziękujemy Bogu za plony, za Jego ogromną łaskawość dla nas wszystkich – mówił bp Mazur do blisko półtoratysięcznej rzeszy wiernych. Zachęcał do radości dziękczynienia za plony. - O tej radości mówią nam przepiękne wieńce dożynkowe, ale przede wszystkim nasze pełne wdzięczności serca oraz bochen chleba przyniesiony przez starostów dożynek.

foto

W kazaniu biskupa ełckiego nie zabrakło też odniesień do aktualnych, bieżących wydarzeń w Kościele w Polsce. – W tym roku, dziękujemy Bogu za dar wiary, miłości i miłosierdzia przyniesione na nasze ziemie przez Kościół. Kościół 1050 lat temu przyniósł nam Chrystusa. Trwamy w dziękczynieniu za Chrzest Mieszka I, Chrzest Polski. Od tego czasu Bóg podąża z naszym narodem. Dajmy Mu swoją dłoń i pozwólmy Mu się prowadzić. Słuchajmy Jego głosu i zawierzajmy Mu swoje życie, swoją pracę na roli, którą wykonujecie – apelował hierarcha.

fotoBiskup Mazur, w Roku Miłosierdzia, zebranym zadał pytanie: - Czy można być chrześcijaninem i nie być miłosiernym? I odpowiedział: - Nie. Chrześcijanin musi być miłosierny, ponieważ jest to istotą Ewangelii. Matka Kościół uczy nas dawania jedzenia i picia głodnym i spragnionym, uczy nas przyodziewania nagich. Czyni to poprzez przykład wielu świętych, poprzez matki i ojców, którzy uczą swoje dzieci jak pomagać innym.

fotoHierarcha w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na szczególną grupę ludzi, którzy żyją razem, ale nie błogosławią swego związku, którzy żyją na próbą i w grzechu, którzy nie mogą przystąpić do sakramentu pokuty, zanurzyć się w Bożym Miłosierdziu, nie mogą przyjąć Komunii św. – Chcę do was z jednej strony zaapelować zlikwidujcie wszelkie przeszkody, by zanurzyć się w Bożym Miłosierdziu i przyjąć Chrystusa w Komunii św. A z drugiej strony zapewnić, że Jezus, którego przyjmujecie w sakramencie Eucharystii, jest Bogiem żywym, który daje moc, daje zbawienie – mówił bp Mazur.

fotoBp Mazur przypomniał szacownemu audytorium o korzyściach jakie płyną z rządowego programu „Rodzina 500 plus” dla polskiej, wielodzietnej rodziny. Zauważył osoby starsze, które zyskają prawo do bezpłatnych leków znajdujących się w wykazie ministra zdrowia jak również zaapelował do składania podpisów w sprawie odzyskania niedzieli dla relacji i więzów rodzinnych i społecznych, o składanie deklaracji poparcia dla inicjatywy ustawodawczej o ograniczeniu handlu w niedzielę.

fotoNa dożynki diecezjalne do Raczek przybyły 42 delegacje z wieńcami, przedstawiciele około 70 parafii. – Przyjechałam z mężem z pobliskiej Janówki. Jest to dla nas wspaniały czas dziękczynienia za plony, za chleb. Zdajemy sobie sprawę, że bez Boga nic nie możemy. On w swojej mocy i sile zawsze jest nam przychylny i łaskawy w naszych gospodarczych poczynaniach. Radujemy się dziś naszym świętem i prosimy o błogosławieństwo Boga na przyszły rok – mówi Pani Aniela.

Dożynki diecezji ełckiej zostały zorganizowane już po raz jedenasty. W przyszłym roku gospodarzami rolniczego święta będą parafia i gmina Pozezdrze.

ks. KZ