Słowo Biskupa Ełckiego
Każdego roku podczas nabożeństw majowych w naszych kościołach i kapliczkach rozbrzmiewa Litania Loretańska do Najświętszej Maryi Panny. Każda prośba skierowana do Matki Bożej w tym nabożeństwie jest nie tylko prośbą o to, by Maryja w cudowny sposób przybliżyła nas do Jezusa, lecz abyśmy wpatrując się w postawę Maryi, podążali przez życie drogą wiary.
Maryja była pierwszym tabernakulum i pierwszą monstrancją Jezusa, pierwszym mieszkaniem Słowa Wcielonego. Całe życie Maryi było zwrócone na Jezusa i prowadziło do odkrycia i ukazania sensu Eucharystii. Będąc Matką Słowa wcielonego i pozostając przez całe życie ściśle związaną z Eucharystią, Maryja prowadzi człowieka do Najświętszego Sakramentu, nie zasłania Go, ale na Niego wskazuje.
Obecny rok duszpasterski przeżywamy pod hasłem „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Od chwili chrztu św. wraz z innymi ochrzczonymi stanowimy Kościół. Będąc we wspólnocie Kościoła nieustannie zostajemy obdarowani łaskami sakramentalnymi, a szczególnie łaską Bożego Ciała i Najświętszej Krwi w Eucharystii. Tę prawdę jeszcze bardziej pomaga nam uświadamiać Kongres Eucharystyczny Diecezji Ełckiej.
Dlatego jako rozważania majowe dajemy Cuda eucharystyczne, które wydarzyły się w historii Kościoła. Samo ustanowienie Eucharystii jest największym cudem zdziałanym przez Jezusa. Ten cud powtarza się poprzez wieki i na wszystkich miejscach w świecie. Zachęcam do poznawania poszczególnych cudów eucharystycznych, które są cudownymi interwencjami Boga mającymi na celu potwierdzić i umocnić wiarę w realną obecność Chrystusa w Eucharystii. One wzmacniają wiarę, opierającą się na słowach Chrystusa, według których to, co wydaje się chlebem, nie jest już chlebem, ale Jego Najświętszym Ciałem, a to, co wydaje się winem, nie jest już winem, ale Jego Najświętszą Krwią.
Niech uczestniczenie w nabożeństwach majowych i zapoznawanie się z cudami eucharystycznymi umocni Waszą wiarę w żywą obecność Chrystusa w Eucharystii, zrodzi pragnienie i głód Eucharystii oraz ożywi eucharystyczną żarliwość w odnawianiu relacji z Chrystusem i adorowaniu Go w Najświętszym Sakramencie.
Wyrażam wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do zredagowania tej publikacji, a zwłaszcza Księdzu Biskupowi Dariuszowi Zalewskiemu i ks. dr Jackowi Uchanowi.
Niech moje pasterskie błogosławieństwo towarzyszy Wam
w uczestniczeniu w nabożeństwach majowych
i w przeżywaniu Kongresu Eucharystycznego Diecezji Ełckiej.
+ Jerzy Mazur
Biskup Ełcki